Žilní onemocnění obvykle začínají neškodnými, pouze vizuálně rušivými metličkovými žilkami. Ty ale mohou být předzvěstí křečových žil nebo závažnějších žilních onemocnění jako jsou například trombóza a vznik bércových vředů. Odstranění metliček a křečových žil je tak nejen záležitostí estetickou, ale především slouží jako prevence vážných zdravotních problémů.
Křečové žíly jsou nejčastějším cévním onemocněním, které jako typická civilizační choroba postihuje zejména obyvatele vyspělých zemí. Je častější u žen. Varixy na dolních končetinách se klasicky rozdělují na primární a sekundární.
Příčinou primárních varixů je genetický podklad vrozeného oslabení žilní stěny (při poruchách kolagenních a elastických vláken žilní stěny) a nedomykavosti žilních chlopní. Jejich vznik je ovlivněn i hormonálními změnami, životním stylem a vystavováním pokožky škodlivému UV záření nebo velkým teplotním rozdílům.
Sekundární varixy vznikají nejčastěji v důsledku prodělané trombózy žil.
O metodě odstranění vždy rozhoduje lékař na základě ultrazvukového vyšetření žilního systému. Na výběr má potom z několika možností:
Před každým odstraněním žilek nebo křečových žil na nohou je nutné komplexní vyšetření v žilní poradně. Jeho výsledkem je zjištění celkového stavu vašeho žilního systému a doporučení metody odstranění, která je pro vás nejvhodnější. Pokud jste v uplynulých 6 měsících navštívili jiné pracoviště, postačí vám lékařská zpráva.
Sklerotizace spočívá ve vstříknutí speciálního roztoku nebo pěny do určené žíly nebo žilky. Působením sklerotizační látky je narušena výstelka žíly. V důsledku toho se žíla uzavře, přemění na vazivo a vstřebá. Sklerotizace je oproti chirurgickému zákroku méně invazivní, nevyžaduje pobyt v nemocnici a neomezí vaši pracovní schopnost. Jejím výsledkem je snížení symptomů žilního onemocnění a zlepšení vzhledu pokožky.
Aby celý proces proběhl co nejlépe a přinesl požadovaný efekt, je velmi důležitá následná kompresivní terapie. Ta spočívá v důsledném nošení speciálních kompresních punčoch po dobu 2–3 týdnů po zákroku.
Sklerotizace je drobný zákrok, na který se nemusíte nijak speciálně připravovat kromě zvýšeného příjmu čisté neperlivé vody těsně před ním. S sebou si přineste kompresní punčochy II. kompresní třídy, které vám doporučil lékař. Můžete je také zakoupit u nás po konzultaci nebo před ošetřením.
Samotný zákrok je rychlý a provádíme jej bez předchozí anestezie. Ošetření je minimálně bolestivé, pociťovat budete jen jemné píchnutí nebo štípání při aplikaci látky tenkou jehličkou. Těsně po jeho ukončení si natáhnete kompresní punčochy. Pro rovnoměrné rozprostření sklerotizační látky je ideální se 15–20 minut po zákroku procházet.
Po odstranění metličkových nebo pavoučích žilek výsledek uvidíte během několika týdnů. U křečových žil může tato doba trvat až několik měsíců. V některých případech je nutné ošetření 2–3x opakovat. Jestli tomu tak bude i u vás, rozhodne ošetřující lékař při kontrole, která následuje 4-6 týdnů po zákroku.
Ihned po zákroku se u vás může objevit zarudnutí pokožky a svědění, které vymizí během několika dní. V okolí vpichu můžete cítit mravenčení, a to po dobu několika dní až měsíců. Na místě žíly se mohou objevit hnědé linie nebo pigmentace. Ty ve většině případů zmizí do 3–6 měsíců. Také může dojít k tvorbě nových drobných cév v místě provedení skleroterapie. Ty by měly bez další léčby vymizet za 3–12 měsíců.
CHCI SE OBJEDNAT CENÍK DAROVAT POUKAZ